Ježura australská
Je jedním ze čtyř žijících druhů australských ježur. Ježura australská je pokryta kožešinou, na hřbetě tmavohnědou a na břiše světlehnědou, a ostny.
Jediným prostředkem ježury k chytání kořisti je její jazyk, který se může vysunout ven z ústního otvoru až na délku 180 mm. Jazyk je lepkavý díky přítomnosti slin bohatých na glykoproteiny, kterými je z obou stran pokrýván při jeho neustálém pohybu do čenichu. Pomocí jazyku tak ježura chytá mravence a termity, kteří se na něj lepí.
Narozdíl od ostatních savců se, podobně jako ptakopysk, líhne z vajíček, velkých asi jako lískový oříšek. Březost trvá mezi 21 až 28 dny, během této doby samice vyhrabává noru pro mládě, která je asi 1 metr dlouhá. Následně je jedno hladké a kožnaté vejce průměru 13 – 17 mm vloženo přímo do malého, ke hlavě otvorem otočeného vaku na jejím břiše. Mláďata jsou kolem 1,5 cm dlouhá a váží mezi 0,3 a 0,4 gramy. Po vylíhnutí se mláďatům říká pinčlové. Mláďata se živí mateřským mlékem.


Komentáře
Přehled komentářů
Vypadá to jako kříženec ježka,skunka a krtka
ježura australská
( Mirek Husár, 18. 8. 2008 16:41)
Moc mě zajímá ježura australská chtěl bych abyste my poslaly fotografii všechno co znáte o ježuře australské prosím.email
www.ludmilah@.cz
Nooo
(???, 30. 10. 2008 9:14)